Järjestöille

Maailmankoulussa kehitetään toimivia tapoja globaalikasvatuksen materiaalien jalkauttamiseksi koulumaailmaan.Tavoitteena on, että järjestöjen monipuolinen ja laadukas materiaali löytäisi tarkoitustaan vastaavaan käyttöön opettajille. Hankkeella on monipuoliset mahdollisuudet tiedottaa alueen kouluille uusista materiaaleista. Lisäksi materiaalin jakelussa apuna on Maailmankoulun materiaalipankki, kirjastot sekä opetustoimen kanssa tehtävä yhteistyö.

Lähetä materiaalia Maailmankoululle

Maailmankoulu päivittää materiaalejaan jatkuvasti ja järjestöiltä otetaan vastaan sopivaa materiaalia. Jokaisesta järjestönne globaalikasvatus materiaalista pyydämme lähettämään Maailmankoululle vähintään 2 kpl, jotka laitamme kirjastoomme. Tällöin materiaalit jäävät myös elämään ja käyttöön, vaikka painos joskus loppuisikin. Lähetä materiaalisi meille. Yhteystiedot

Mukaan järjestöjen kouluvierailijalistalle

Maailmankoulu ylläpitää listaa Helsingin, Oulun, Turun, Kokkolan ja Helsingin kouluvierailijoista. Listan avulla opettajat näkevät yhdestä paikasta keskitetysti eri kouluvierailijoiden yhteystiedot, teemat ja muut tarvittavat tiedot. Ilmoita järjestösi tiedot Maailmankoululle ja muista pitää listaa ajan tasalla osaltanne. Tämänhetkinen kouluvierailijalista Oulu Turku Kokkola Helsinki Tampere

Ilmoita ajankohtaisista uutisista ja tapahtumista

Ajankohtaista osioon kootaan järjestöjen globaalikasvatukseen liittyviä ajankohtaisia tiedotteita esimerkiksi erilaisista tapahtumista, näyttelyistä, kilpailuista jne. Etusija on Oulun, Turun, Kokkolan, Helsingin ja Tampereen alueella järjestettävien ja erityisesti opettajille ja kouluille suunnattujen tapahtumien tiedottamisessa.

Sähköpostilistaa ja ajankohtaista osiota varten voi lähettää valmiita tiedotteita globaalikasvatukseen liittyen. Julkaisemme ne mahdollisuuksien mukaan ja autamme tiedottamaan toiminnastanne. Yhteystiedot